19 Mart 2015 Perşembe

EVDE KOLAY KEFİR NASIL YAPILIR ? EV YAPIMI KEFİR NASIL YAPILIR ? KEFİRİN FAYDALARI NELERDİR ?


EVDE KOLAY KEFİR NASIL YAPILIR ? EV YAPIMI KEFİR NASIL YAPILIR ? KEFİRİN FAYDALARI NELERDİR ?


KOLAY KEFİR NASIL YAPILIR ? EVDE KEFİR NASIL YAPILIR ?
Ev de kolay "kefir" yapımı için cam şişe de olan günlük sütleri veya güvendiğiniz bildiğiniz bir sütçüden alınan günlük sütü tercih edebilirsiniz. Oda sıcaklığındaki bir sütün içine tahta kaşık ile kefir taneleri bırakılır. Süt tahta kaşık ile karıştırılır veya cam şişe, kavanoz içinde ise sallayarak karışması sağlanır. Kapalı bir dolapta oda sıcaklığında 12 saat isteğe göre 24 saat bekletilebilir. Ben "kefir' in" mayalanması için ılık bir havlu ile sararak kapalı bir dolapta oda sıcaklığında bekletiyorum yaklaşık 18-20 saat beklettikten sonra çıkartıyorum. Metal olmayan süzgeç veya elekten geçirilir ve Koyu ayran kıvamında kolay ev yapımı "kefir" içilmeye hazır. Süzgeçten geçirip kefir taneleri içmeye suyu ile yıkanır ve cam bir kavanoza içine süt ilave edilerek buzdolabında saklanır. 3-4 günde bir tekrar kefir tanelerini yıkayıp yeniden kefir yapabiliriz. Afiyet olsun.
Kefir yapımında dikkat edilmesi gerekenler: Günlük sütümüz mutlaka cam şişe veya kavanoz içinde olmalıdır. Sütü cam şişe içinde mayalayınız. Elek veya süzgeciniz metal olmamalıdır, tahta kaşık kullanmalısınız ve en önemliside "kefir" tanelerinizi uzun süre dolapta beklet meyiniz mümkün olduğunca kısa sürede kefir tanelerini kullanınız ki çoğalsın ve ölmesin.
KEFİRİN FAYDALARI NELERDİR ?

Kefir bol miktarda probiyotik içeren bir besindir. Yeterli miktarda tüketildiğinde bağırsaklara yerleşerek insan sağlığını olumlu yönde etkileyen mikroorganizmalara probiyotik denir.
Kefir Orta Asya kökenli eski bir Türk içeceğidir. Kafkas insanlarının uzun yaşam sırrının kefir olduğu düşünülmektedir.

Kefirin Faydaları;

>Bağışıklık sistemini güçlendirmek,
>Yiyecek hazmını kolaylaştırmak,
>Bağırsak duvarını zararlı maddelerden korumak,
>Zararlı maddelerin (toksinler) kan dolaşımına geçmesini engellemek,
>Kanseri önlemek,
>Yaşlanmayı yavaşlatmak, (Kafkas insanlarının yaşam sırrı :))
>Depresyonu hafifletmek,
>Otizm bulgularını hafifletmek,
>İshali önlemek ve tedavi etmek,
>Kabızlığı tedavi etmek.

Kefirin faydaları saymakla bitmez. Kendiniz "evde" kolay kefir yapabildiğiniz gibi marketlerden de alabilirsiniz fakat ev yapımı şekersiz olanları tercih etmenizde fayda var. Ben evde kendim yapıyorum sizde evde yapıp sade olarak tüketebilir veya çocuklarınız için meyve püresi ilave ederek kefir tüketmelerini sağlayabilirsiniz.

Hiç yorum yok: