23 Nisan 2015 Perşembe

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk BayramıEskiden tüm okullarda bayramlar coşkuyla kutlanırdı. Bana mı öyle geliyor yoksa eskiden okulların tören alanında veya semtin tören alanında tüm okullar öğrencileri ile toplanır, öğrenciler en güzel şiirleri okurdu, gösteriler, yürüyüşler düzenlenir bandolar çalınırdı. Yerel halk, gösteride çocukları olanları saymıyorum bile zaten onlar çocuklarının övüncüyle daha bir sevinçli katılırlardı bu törenlere. Tören alanında bando eşliğinde çocuklar ellerinde Türk bayrağıyla yürürken esnaf ve halk el sallar onları alkışlardı.

Bu bayramlarla bu törenlerle daha bir mutlu daha bir coşkuluyduk, içimiz kıpır kıpırdı sanki eskiden. Eskiden diyorum çünkü bundan yaklaşık yirmi sene kadar önceydi bunlar çocuktuk biz. Bu tatları yaşayanlar çocuklarını götürebilecek onlara da bu coşkulu 23 Nisanları gösterebilecek bir yer bulamıyorlar artık okullar kendi bünyelerinde 23 Nisan Ulusal egemenlik ve çocuk bayramından bir gün önce kutlamalarını yapıyor o güne bir şey kalmıyor. Bazı istisnai okullar var sanırım eski "23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı" büyüsünü yakalamayı isteyen ve öğrencilerine coşkulu kutlamaları yaşatan. Bunlarda bir elin beş parmağını geçmeyecek kadar az. Eski coşkulu mutlu çocukluk bayramlarımıza kavuşmak ve çocuklarımıza da yaşatmak ümidiyle...

Nice coşkulu bayramlar kutlamak dileğiyle hayata dair günceler blogumda  bir 23 Nisan dörtlüğüyle 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramınız kutlu olsun diyorum.  

23 Nisan

Nasıl sevinmez insan?
Bugün 23 Nisan.
Bak süslenmiş dört bir yan
Yaşasın 23 Nisan.

Millet meclisi kurduk
Düşmanı yurttan kovduk
Özgürlüğe kavuştuk
Yaşasın 23 Nisan.

Egemenlik ulusun
Sen bir Türk oğlusun.
Yurdumuzu korursun
yaşasın 23 Nisan.

Bugün gençlik günüdür.
Türklerin düğünüdür.
Ulusumuzun ünüdür.
Yaşasın 23 Nİsan.
                 Sami TUNCA  

Hiç yorum yok: