16 Nisan 2015 Perşembe

Sarah Jio Son Kamelya Mart Menekşeleri ve Böğürtlen Kışı yazarından

Sarah Jio Son Kamelya

Mart Menekşeleri ve Böğürtlen Kışı yazarından Son Kamelya

Sarah Jio' nun akıcı bir dille anlattığı Son Kamelya zevkle okuduğum ve elimden bırakamadığım bir kitap oldu. Gecenin geç saatlerinde okuma fırsatı bulabildiğim bu kitabı yatmadan önce bir iki saat okuyarak maksimum beş günde bitirdim. Uykusuzluk ve işe gitme telaşı olmasa kesin sabahlar kitabı bir kerede bitirebilirdim. Gizem, tarih ve aşkın muhteşem sarmalı. Bitmek tükenmek bilmeyen bir sürükleyicilik içinde Sarah Jio' nun kaleminden Son Kamelya' yı eminim sizde elinizden bırakamayacaksınız. Sayfalar ilerledikçe Middlebury Pempesi kamelyanın ve etrafındaki insanların gizemli hikayesi ile baş başa kalacaksınız. Okudukça kelimeler şekil alacak, karakterler canlanacak siz de bir gölge misali hikayenin içinde yer alacaksınız. Kelimelerde aşkı okuduğunuzda heyecanlanacak, hüznü okuduğunuzda avuçlarınıza inciler dökülecek. 

Kamelyalar güller kadar popüler midir sizce? Bu hikaye ile belkide daha da değerlenecekler kim bilir.

Son kamelya; New York ve İngiltere' nin 1940' lı ve 2000' li yıllarında geçen bir zaman döngüsüne sahip. Hikaye farklı zaman dilimlerinde geçse de iki bayan kahramanımız da botanik bahçesi ve bitkilere ilgi duymaktalar ayrıca Addison bahçe tasarmı ile meşgul olmaktadır.

1940' lı yıllarda fırıncı bir ailenin kızı olan Flora' nın yolu uluslararası çiçek hırsızları ile kesişir. New York' tan İngiltere' ye Livingston Köşkü' ne dört öksüz çocuğa dadı olarak gidiyor gibi görünse de asıl görevi nadir olarak bulunan Middlebury Pembesi olarak bilinen kamelyayı bulup uluslararası çiçek hırsızına haber vermektir. New York' tan İngiltere' ye giderken gemi yolculuğu sırasında hayatının aşkı olacağını tahmin bile edemeyeceği Desmond ile tanışır. Böylece Livingston köşkündeki gizemli hikaye başlamış bulunmaktadır. 

Yaklaşık elli yıl sonra diğer bayan kahramanımız Addison eşiyle birlikte Livingston Köşkü' ne gelir. Evlenmeden önce bir süre teyzesi ile birlikte yaşamıştır ve geçmişine dair hatırlamak istemediği sırları vardır. Köşke gelirken arkasında bıraktığını, geçmişte kaldığını düşünse de daha büyük bir gizemin içinde bulur kendisini. Sırlar Livingston köşkünde açıklığa kavuşabilecek mi? ya Addison geçmişin yükünden kurtulabilecek mi? 

Devamı Sarah Jio' nun Son Kamelya' sın da. Okumaktan zevk alacağınız muhteşem bir eser. 

Victoria çiçek diline göre, kamelya çiçeğinin anlamı

Kaderim senin ellerinde...Hiç yorum yok: