21 Nisan 2015 Salı

ŞEKER HAMURLU KURABİYE TARİFİ

ŞEKER HAMURLU KURABİYE TARİFİ

Geçen haftalarda kızımın doğum gününü kutladık ve onun için 2 yaş "şeker hamurlu kurabiyeler" hazırladım. Kurabiyeler pişerken mutfağa yayılan vanilya kokusu o ne muhteşem bir kokudur ya rabbim. Piştikten sonra birde tadına bakın enfes kurabiyeler çıktı ortaya. Küçük çocuklarınız varsa bir daha bir daha isteriz dedirten cinsten kurabiyeler oluyor. Farklı şekillerde hazırlayarak misafirlerinize de ikramda bulunabilirsiniz. Bu kurabiyeleri şeker hamurlu yapabilir veya şeker hamuru kullanmadan da tüketebilirsiniz. Her hali ile bu lezzetli şeker hamurlu kurabiye tarifini hayata dair günceler blogumda sizinle paylaşmak istiyorum.

Şeker hamurundan kurabiye tarifi için;

Malzemeler:
e1 adet büyük boy yumurta,
e125 gr. pudra şekeri,
e1 paket vanilya, vanilya kokusunu tadını sevenler 2 pakette kullanabilirler.
e55 gr. mısır nişastası,
e250 gr. tereyağı,
eUn,
eŞeker hamuru istenilen renklerde

Öncelikle yumurta ve pudra şekeri çırpılır. Karıştırılan yumurta ve pudra şekerinin içine oda sıcaklığındaki 250 gram tereyağı ilave edilir. Margarin kullanılırsa kurabiyeler şekil değiştirecektir. ( Tereyağı kullanmanız tavsiye edilir).

3-4 dakika karıştırıldıktan sonra mısır nişastası ilave edilir. Ardından 2-3 dakika daha karıştırılır. Son olarak un ve vanilya ilave edilir. Hamurumuz kıvama gelinceye kadar un ilave edilir ve yoğurulur. Yumuşak bir hamurumuz olacak. İstediğiniz şekilleri kalıbınızla kesip yağlı kağıt yerleştirilen tepsiye dizilir. 170 derecelik fırında 15 - 20 dakika pişirilir. Piştikten sonra soğumaya bırakılır.

Aynı şekil kalıplar ile şeker hamurları hazırlanır ve pişen kurabiyelerin üzerine bal yardımı ile yapıştırılır.

Hiç yorum yok: